Saugoti dantis – tai saugoti sveikatą

Dantys suteikia galimybę mums kramtyti maistą, kalbėti ir apdovanoti aplinkinius savo šypsena. Nuo mūsų dantų priklauso netgi kvėpavimo taisyklingumas bei virškinamojo trakto veikla. Nors dantų emalis yra kiečiausia medžiaga visame kūne, dantys ne visuomet tarnauja visą likusį gyvenimą. Dantų praradimo priežastimi gali tapti įvairios traumos, ligos, netinkama burnos ertmės priežiūra ar kiti veiksniai.

Priimta manyti, kad senatvėje dantų neteikimo išvengti beveik neįmanoma. Iš tiesų, bėgant metams, viso organizmo, taigi ir dantų būklė prastėja, tačiau laikantis tam tikrų taisyklių, galima išsaugoti tiek savo sveikatą, tiek ir dantis.

Taigi, kaip padėti savo dantims išlikti stipriems ir išvengti burnos ertmės ligų bei dantų netekimo? Štai keletas taisyklių, kurių derėtų laikytis nepriklausomai nuo amžiaus:

Rūpinkitės burnos ertmės higiena. Visiems aišku, kad kasdien du kartus per dieną privalu valyti savo dantis pasta bei šepetėliu. Tačiau tiesa ta, kad daugelis nežino, kaip tai daryti taisyklingai. Valantis dantis atsainiai, netinkamais judesiais, nenaudojant dantų siūlo ir reguliariai nesilankant profesionalios burnos ertmės procedūroms, gali prasidėti rimtos problemos. Burna natūraliai yra pilna bakterijų, tad nepakankamai kruopščiai rūpinantis savo dantimis, ženkliai padidėja ėduonies bei periodonto ligų rizika, o tai – vienos dažniausių dantų netekimo priežasčių. Skirkite tinkamą dėmesį savo burnos ertmės higienai: vos 5 minutės du kartus per dieną bei reguliarūs apsilankymai pas burnos higienistą padės ilgus metus džiaugtis sveikais dantimis.

Venkite streso. Įtemptas gyvenimo ritmas, sunkus darbas bei nuolatinis nuovargis ne tik atima jėgas bei kenkia nervų sistemai. Daugelis nežino, tačiau stresas – taip pat ir mūsų dantų priešas. Gydytojų teigimu, stresą patiriantys žmonės yra linkę stipriai sukąsti dantis arba ima jais griežti, o tai gali sukelti skaudžių pasekmių: dyla dantų emalis, sužemėja sąkandis, visa dantų sistema ilgainiui tampa nebe tokia harmoninga. Nudilę dantys yra mažiau atsparūs gedimams, o ilgainiui jų galima netekti. Pastebėję, kad griežiate dantimis, arba jeigu pažvelgę į veidrodį matote dantų lanko pokyčius, jokiu būdu neignoruokite šios problemos. Tokiu atveju gydytojas odontologas pritaikys specialias gydomąsias bruksizmo kapas ar supažindins su prarastų dantų audinių atkūrimo galimybėmis.

Tinkamai maitinkitės. Sveikos mitybos principai naudingi ne tik sveikatai bei puikiai savijautai, bet ir dantų būklei. Visiems puikiai žinoma, kad vienas didžiausių sveikų dantų priešų – cukrus. Produktai, kuriuose gausu pridėtinio cukraus: pyragėliai, kramtomi saldainiai, gaivieji gėrimai ar padažai skatina apnašų kaupimąsi, sukelia eroziją ir laikui bėgant ardo dantų emalį. Jeigu norite apsaugoti savo dantis, venkite saldėsių ir kuo dažniau valgykite maistą, kuriame gausu kalcio. Pienas, sūris bei kiti pieno produktai neutralizuoja burnos ertmės rūgštis, apsaugo ir stiprina dantų emalį.

Neignoruokite virškinamojo trakto ligų. Šiuos susirgimus dažnai lydi rėmuo. Padidėjus skrandžio rūgštingumui, skrandyje esančios rūgštys gali pasiekti burnos ertmę ir ilgainiui imti ardyti dantų emalį. Jei susiduriate su šia problema, nedelsiant derėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Tai ne tik padės atkurti sveiką virškinimo sistemą, bet ir apsaugos dantis.

Reguliariai lankykitės pas gydytoją odontologą. Susirūpinti ir užsukti į odontologo kabinetą įprasta tik pajutus danties skausmą, pastebėjus dantenų kraujavimą ar susidūrus su kitomis nemaloniomis problemomis, tačiau tai gali būti ženklas, kad Jūs jau gerokai pavėlavote. Tam, kad galėtumėte kuo ilgiau džiaugtis sveikais dantimis, apsilankyti pas specialistą būtina net ir neturint jokių nusiskundimų. Gydytojas odontologas apžiūros metu gali pamatyti pačius pirmuosius potencialių problemų ar ligų ženklus ir paskirti reikiamą gydymą, galintį padėti ne tik sutaupyti pinigų, kurių neretai prireikia sudėtingam ir brangiam gydymui, bet ir išsaugoti Jūsų dantis.

Susisiekite

A.Vivulskio g. 7, Vilnius LT-03162